Robin Williams – aktor, komik, artysta, którego niezwykły talent sprawiał, że ludzie śmiali się do łez, ale też głęboko zastanawiali nad życiem. W każdej roli potrafił połączyć humor z emocjonalną głębią, wprowadzając widzów w świat pełen kontrastów. Dla jednych pozostał nieśmiertelną panią Doubtfire, dla innych inspirującym nauczycielem ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Jego energia wydawała się nieskończona, a kreatywność – nieograniczona.
Jednak za błyskotliwym uśmiechem krył się człowiek zmagający się z własnymi demonami. Życie Williamsa to opowieść o wzlotach i upadkach, triumfach i tragediach. Choć zmarł przedwcześnie, jego dorobek artystyczny i osobowość na zawsze zapisały się w sercach fanów na całym świecie.
Wczesne lata życia: Poszukiwanie własnej drogi
Robin McLaurin Williams urodził się 21 lipca 1951 roku w Chicago w stanie Illinois. Był jedynym dzieckiem Laurie i Roberta Williamsów. Jego ojciec był dyrektorem w korporacji Ford Motor Company, a matka – modelką i aktorką amatorką. W młodości Robin często zmieniał miejsce zamieszkania z powodu pracy ojca. Wychowywany w domu pełnym przestrzeni, ale pozbawionym rówieśników, Robin nauczył się szukać towarzystwa w swojej wyobraźni, co później stało się podstawą jego artystycznej ekspresji.
Początkowo myślał o karierze politycznej, ale jego zainteresowanie teatrem i komedią zaczęło wyraźnie dominować. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia teatralne na College of Marin, a później przeniósł się na prestiżową Juilliard School w Nowym Jorku. Tam poznał Christophera Reeve’a, z którym nawiązał dożywotnią przyjaźń.
Pierwsze kroki w komedii i telewizji
Kariera Williamsa rozpoczęła się od stand-upów. Jego występy szybko zyskały popularność dzięki niesamowitej improwizacji i nieprzewidywalności. To właśnie stand-up otworzył mu drzwi do telewizji. W latach 70. został obsadzony w roli kosmity Morka w sitcomie Happy Days. Postać ta zdobyła tak dużą popularność, że doczekała się własnego spin-offu – Mork i Mindy. Serial okazał się wielkim hitem i uczynił Robina gwiazdą.
Triumfy na dużym ekranie
W latach 80. i 90. Robin Williams przeszedł od telewizji do kina, stając się jednym z najbardziej wszechstronnych aktorów swojego pokolenia. Choć był znany jako komik, jego talent dramatyczny nie miał sobie równych.
W filmie Good Morning, Vietnam (1987) wcielił się w charyzmatycznego DJ-a radiowego, zdobywając Złoty Glob i swoją pierwszą nominację do Oscara. W Stowarzyszeniu Umarłych Poetów (1989) poruszył serca widzów jako nauczyciel inspirujący młodych ludzi do niezależnego myślenia i zdobył kolejną nominację do Oscara. W 1993 roku w filmie Pani Doubtfire zagrał rolę bezrobotnego aktora dubbingowego, który po rozwodzie z żoną przebiera się za gospodynię domową Euphegenię Doubtfire, by móc spędzać czas z dziećmi. Za tę rolę otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora komediowego. Z kolei w Buntowniku z wyboru (1997) zagrał rolę terapeuty, za co zdobył swojego jedynego Oscara.
Kadry z filmu Pani Doubtfire
Nie sposób zapomnieć o jego kreacjach w filmach familijnych – jako Dżin w Aladynie (1992) czy profesor poszukujący przygód w Jumanji (1995). Jego filmy były mieszanką humoru, ciepła i przesłania, które na długo zapadały w pamięć.
Życie prywatne: Miłość i wyzwania
Robin Williams ożenił się trzy razy. Jego pierwsze małżeństwo z Valerie Velardi zaowocowało narodzinami syna, Zaka. Po rozwodzie w 1988 roku związał się z Marshą Garces, która wcześniej pracowała jako niania jego dziecka. Mieli razem dwoje dzieci – Zeldę i Cody’ego. Jego ostatnią żoną była Susan Schneider, z którą spędził ostatnie lata życia.
Robin Williams zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, co otwarcie przyznawał. W latach 80. udało mu się pokonać swoje nałogi, ale po latach wrócił do walki z alkoholem. W 2014 roku zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona, choć pośmiertne badania wykazały, że cierpiał na demencję z ciałami Lewy’ego – neurodegeneracyjną chorobę, która wpływa na funkcje poznawcze i zachowanie.
Tragiczne zakończenie
Robin Williams zmarł 11 sierpnia 2014 roku w swoim domu w Paradise Cay w Kalifornii. Jego śmierć była wynikiem samobójstwa, co wstrząsnęło całym światem. Informacja ta wywołała ogromne poruszenie i otworzyła szeroką dyskusję na temat zdrowia psychicznego.
Miejsce spoczynku i pamięć
Po śmierci Robin Williams został skremowany, a jego prochy rozsypano nad Zatoką San Francisco, co było zgodne z jego ostatnią wolą.
Dziś, choć go już nie ma, jego filmy, występy i wpływ na kulturę pozostają żywe.
Robin Williams pozostawił po sobie niezwykłe dziedzictwo. Jego postacie filmowe, stand-upy i wywiady są dowodem na to, jak wielką radość i refleksję wnosił w życie innych. Jednocześnie przypominał, jak ważne jest rozmawianie o emocjach, zdrowiu psychicznym i wewnętrznych zmaganiach.
Choć jego śmierć była tragiczną stratą, jego życie było dowodem na siłę talentu i ludzkiego ducha. Robin Williams – artysta, który potrafił rozśmieszać i wzruszać – na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych i najbardziej kochanych aktorów w historii kina.