Cmentarz Salwatorski, położony na malowniczym wzgórzu Salwator w Krakowie, jest jednym z najbardziej znanych cmentarzy w Polsce. Założony w XIX wieku, stanowi zarówno miejsce spoczynku wielu wybitnych postaci, jak i ważny punkt na mapie kulturalnej i historycznej Krakowa. Miejsce to łączy w sobie bogactwo architektury, sztuki sepulkralnej oraz duchowego dziedzictwa. Wśród jego alejek spoczywają wybitni artyści, naukowcy, politycy i duchowni, którzy na zawsze wpisali się w historię miasta i kraju. Spacerując po jego zacisznych ścieżkach, można poczuć ducha minionych epok i oddać hołd tym, którzy tworzyli historię Krakowa i Polski.
Historia Cmentarza Salwatorskiego
Cmentarz Salwatorski został otwarty w 1865 roku. W czasach, gdy powstał, był to teren poza granicami ówczesnego Krakowa, co wpisywało się w ówczesne trendy sanitarne, nakazujące lokalizację cmentarzy poza zwartą zabudową miejską. Cmentarz miał pełnić funkcję nowoczesnej nekropolii, która zaspokajałaby potrzeby okolicznych miejscowości.
Po utworzeniu Cmentarza Salwatorskiego w 1855 roku wszystkie ceremonie pogrzebowe odbywały się w kościele sióstr norbertanek na Zwierzyńcu. Ze względu na znaczną odległość, jaką musieli pokonywać żałobnicy z kościoła na cmentarz, przeorysza norbertanek, Eufemia Żarska, zdecydowała o ufundowaniu kaplicy na terenie nekropolii. Kaplica cmentarna, dedykowana św. Józefowi, została wzniesiona w 1888 roku według projektu Sebastiana Jaworzyńskiego. Przez ponad sto lat służyła jako miejsce sprawowania nabożeństw pogrzebowych, aż do momentu otwarcia nowej kaplicy pod wezwaniem Wszystkich Świętych w 1999 roku.
Kaplica św. Józefa
Znane osoby pochowane na cmentarzu
Cmentarz Salwatorski jest miejscem spoczynku znanych i zasłużonych osób, w tym wybitnych artystów, naukowców, polityków i duchownych.
Wśród znanych osób pochowanych na cmentarzu znajdują się:
- Andrzej Wajda – reżyser
- Juliusz Osterwa – aktor
- Jan Sztaudynger – poeta i fraszkopisarz
- Stanisław Lem – pisarz
Grób Stanisława Lema
Grób Andrzeja Wajdy
Grób Juliusza Osterwy
W zbiorowej mogile zostali tu pochowani zamordowani przez Niemców mieszkańcy Woli Justowskiej, której pacyfikacji dokonano 28 lipca 1943 roku.
Znaczenie dla mieszkańców Krakowa
Cmentarz Salwatorski odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców Krakowa. Jest nie tylko miejscem pochówku, ale także przestrzenią do refleksji, kontemplacji i odpoczynku. Ze względu na swoje malownicze położenie u stóp Góry św. Bronisławy, przy drodze z Salwatora na Kopiec Kościuszki, cmentarz jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców Krakowa jak i turystów. Roztacza się z niego piękna panorama na miasto, a przy odpowiedniej pogodzie można dojrzeć zarówno Beskidy jak i Tatry.
Kaplica Wszystkich Świętych