Sydney, to miasto pełne życia, plaż i pięknych widoków. Ale wśród zgiełku metropolii znajduje się także Cmentarz Waverley – miejsce, które jest pełne spokoju i historii.

Cmentarz Waverley położony jest na zboczach klifu w Bronte na wschodnich przedmieściach Sydney. I właśnie to umiejscowienie jest jego największym atutem, który czyni cmentarz miejscem niesamowitym. Znajduje się na wzgórzach, co sprawia, że oferuje wspaniałe widoki na ocean i okoliczne tereny. Spacerując po alejkach cmentarza, można zatrzymać się podziwiając ocean i panoramę miasta. To miejsce oferuje chwilę spokoju w otoczeniu natury, co stanowi kontrast wobec zgiełku miasta.

Cmentarz Waverley

Cmentarz Waverley ma długą historię sięgającą aż 1877 roku. Zbudowany został przez R. Watkinsa i P. Beddie’ego. Jest jednym z najstarszych cmentarzy w Sydney i pełen jest grobów z różnych okresów i kultur. Można tu znaleźć zarówno stare groby z okresu kolonialnego, jak i nowsze miejsca spoczynku. Waverley słynie z wielu pomników wiktoriańskich i edwardiańskich. Cmentarz jest miejscem, gdzie można odkryć historię Sydney i Australii, odczytywać historie ludzi, którzy tu spoczęli i dowiedzieć się więcej o przeszłości regionu.

Cmentarz Waverley uważany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. Znany również jako General Cemetery Waverley, został dodany do Państwowego Rejestru Dziedzictwa Nowej Południowej Walii w 2016 r. Cmentarz jest własnością Rady Waverley i jest samofinansujący, a dochody czerpie z pochówków, kremacji, pomników i mauzoleów – których jest już ponad 90 000.

Sztuka i Architektura

Cmentarz Waverley to nie tylko miejsce spoczynku zmarłych, ale także miejsce, gdzie można podziwiać różne formy sztuki i architektury. Na terenie cmentarza znajdują się piękne i bardzo starannie wykonane nagrobki, które są zarówno dziełem rzeźbiarzy, jak i zapisem historii. Można tu znaleźć różnorodne style architektoniczne, od neoklasycyzmu do art deco, co czyni to miejsce także interesującym pod kątem architektonicznym.

Wewnątrz swoich granic cmentarz tworzy własny, zamknięty krajobraz miejski z widokiem na ocean na wschodzie. Cmentarz zajmuje dolinę i dwa przylegające do siebie grzbiety. Główne pomniki i pomniki na cmentarzu Waverley znajdują się w kluczowych punktach, takich jak skrzyżowania głównych dróg i ścieżek oraz inne kluczowe punkty widokowe na skraju odcinków cmentarza. Do najważniejszych zabytków zalicza się Pomnik z 1798 r., pomnik gubernatora Duffa, pomnik Henry’ego Kendalla, skarbiec rodziny Johnstonów, pomnik poświęcony Sir Jamesowi Martinowi i pomnik Chowder Bay.

Na cmentarzu zachowały się również kluczowe elementy krajobrazu, w tym sosny z Norfolk, palmy daktylowe z Wysp Kanaryjskich oraz liczne pozostałości historycznych krzewów i nasadzeń nagrobnych. Są tu także niedawno założone ogrody.

Na Waverley znajdują się groby wielu ludzi, którzy ukształtowali Australię. Spoczywają tu m. in.: Henry Lawson – jeden z najsłynniejszych australijskich poetów, XIX-wieczny pisarz Louis Becke, poeta Henry Kendall, amerykański aktor William E. Sheridan, poetka i autorka Dorothea Mackellar, pionier aeronautyki Lawrence Hargrave, pływaczka olimpijska Fanny Durack i premier Nowej Południowej Walii Sir James Martin, którego szczątki przeniesiono na cmentarz Waverley po śmierci jego żony w 1909 r.

Na cmentarzu znajduje się ponad 200 grobów wojennych z różnych konfliktów. Brama frontowa jest pomnikiem mieszkańców okolicy, którzy zginęli podczas I i II wojny światowej. Wewnątrz głównej bramy znajduje się pomnik sił zbrojnych Nowej Południowej Walii, w którym znajdują się szczątki kilku oficerów poległych w 1891 r. w wyniku eksplozji miny morskiej w Middle Head. Co najmniej jedenastu weteranów wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych jest również pochowanych w Waverley. Ponadto na cmentarzu znajduje się irlandzki pomnik, miejsce wiecznego spoczynku Michaela Dwyera – przywódcy buntu irlandzkiego z roku 1798 oraz pomnik wszystkich, którzy zginęli w tym buncie. Znajduje się tu również kamień pamiątkowy upamiętniający strajk głodowy z 1981 roku.

Z ciekawostek związanych z nekropolią należy wymienić związek z kinematografią. Na cmentarzu kręcone były zdjęcia do wielu filmów. Znanym filmem nakręconym na cmentarzu była włoska produkcja „La Ragazza dal pigiama giallo” z 1977 r., znana również jako „Sprawa dziewczyny w piżamie”. To opowieść o morderstwie oparta na prawdziwej historii Lindy Agostini. W 1972 roku na cmentarzu nakręcono zdjęcia do „Spyforce”, w 1978 roku do „Newsfront” z Billem Hunterem i Bryanem Brownem w rolach głównych, a w 1979 roku na cmentarzu kręcono film „Tim” z Melem Gibsonem w roli głównej.

Cmentarz Waverley zawiera ogromne bogactwo informacji genealogicznych, historycznych, architektonicznych i artystycznych, co czyni go ważnym zasobem edukacyjnym

Silne sztormy przybrzeżne, które miały miejsce w czerwcu 2016 r., doprowadziły do zapadnięcia się około 77 000 m2 wąwozu pośrodku cmentarza. Nadmorska trasa spacerowa z Bondi do Bronte przez cmentarz została wtedy zamknięta. Po ponownym jej otwarciu pierwotna trasa biegnąca wzdłuż klifu ze względów bezpieczeństwa została zmieniona.

Choć wydawać by się mogło, że cmentarz to miejsce smutne i pełne melancholii, to Cmentarz Waverley jest interesującym miejscem na zwiedzanie. Wiele osób przychodzi tutaj, aby zrobić spacer i odkryć historię, spokój i piękno tego miejsca. Spacerując po alejkach cmentarza, można przeczytać tablice informacyjne opisujące historie zmarłych. A to doskonała okazja do nauki i refleksji.

Podobne wpisy